Конспект уроку " С.Черкасенко"

Конспект уроку з української літератури для 6 класу

“Література рідного краю”


Конспект уроку “Література рідного краю ” побудований, враховуючи використання мультимедійної дошки та інтерактивних технологій роботи на уроці словесності, зацікавлює учнів ігровим матеріалом, а також нестандартними ситуаціями.
Тема: С.Ф.Черкасенко «Під землею», «Шахтарі
Мета: 
  • Познайомити учнів із життєвим та творчим шляхом  майстра слова, проаналізувати деякі його твори;
  • розширити   скарбницю ерудиції  учнів про творчу діяльність  поета   нашої місцевості;
  • провести знайомство   з  творчістю поета;
  • сприяти  учням  до активного і логічного  мислення; розвивати пізнавальні можливості та самостійність мислення;
  • працювати над розвитком  образності  та  творчості;
  • допомагати  розвитку   комунікативної  , соціальної  і творчої компетентності;
  • виховувати  зацікавлення   предметомлюбов до  свого краю, гордість  за шахтарів.
Тип уроку:  урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Форми  і  методи  роботи    на   уроці  : робота з мультимедійною дошкою за програмою   Ponabord ,  метод  рефлексія , робота в групах, рольова гра, метод  «Передбачення», релаксація, метод  «Трансформер»  , усна робота, метод »Незакінчене речення» ,бесіда ,творча робота.
Обладнання: епіграф до уроку на мультимедійній  дошці,   , портрет поета на мультимедійній дошці.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент.
Учні вітають учителя і один одного. Один одному учні дивляться   в очі,передають тепло своїх сердець.
(На мультимедійній дошці з’являються епіграфи )
Слайд № 1Урок- солодка творча мука,
А не тягар важкий.
Слайд № 2Я  живу   в  країні,
Де  ростуть ліси…                                          
 (Учні пробують  їх пояснити)
II. Актуалізація знань , умінь і навичок учнів.
1.Оголошення теми і мети уроку.
(Учні говорять про те ,що вони, на їхню думку ,повинні уміти і знати в кінці уроку і чого вони очікують від уроку.)
III. Мотивація   навчальної   діяльності  учнів.
1Вступне слово.
(Налаштовую учнів на гарну роботу та на співпрацю)
Усім необхідно  бути  дуже  уважними і прагнути все виконувати і все буде гаразд.
2. Перевірка  .
2.1. Літературний аукціон.
(Учні ,прочитавши вдома біографічні і творчі відомості письменника, готували по 2 запитання один одному-усе це записано в робочий зошит)
Виділяємо тих, хто найкраще виконав завдання і добре відповідав. Оцінюю знання учнів.
IV. Вивчення нового навчального матеріалу.
1. Заохочення вчителя .
Творчість Спиридона  Черкасенка  займає важливе місце  в  літературі нашого народу ,свого краю.
Я  хочу ,щоб ви  прониклись його творчістю, щоб  душі ваші з
подобрішали, а серця  пройнялися любов’ю. То ж до роботи!
2. Усна робота.
Метод «Передбачення»
На  слайді з’являються маловідомі слова:
(Учні повинні вгадати ,про  що буде розмова на , виходячи із слів на мультимедійній дошці)
– Якої теми торкнемося на  уроці ?
– Які проблеми важливі  для   поета?
– На що звертав  увагу   митець ?
3.Робота з класом .
(Усна робота)
Метод »Незакінчене речення»
  • Що я чекаю від уроку……….( учні продовжують запропоновану думку)
4. Робота за групами.
Захист   міні- проектів.
(У школі всі класи беруть участь у науковому товаристві  «Єврика»( щось схоже на роботи МАН)
Майже весь  клас   поділяється за інтересами
1 група – « Аспіранти» (  вивчають життєвий шлях майстра слова , пояснюють  це однокласникам, дають відповіді один одному)-( по-своєму захищають роботу)
Робота учнів групи оцінюється.
2 група »Знавці поезії»  (удома  заздалегідь  аналізують   поезії   »Під землею», «Шахтарі», пояснюючи   власне розуміння  класу )
Іде знайомство з творчістю поета.
Робота учнів групи оцінюється.
3 група  »Автори   учнівських  зошитів»  (із різноманітніми  тестами і  різнорівневими завданнями)
(Один учень від групи-доповідач-розповідає  про зошит і пропонує учням на мультимедійній  дошці  тести і завдання до тексту).
Робота учнів групи оцінюється.
5. Робота із словником.
(словникова робота)
(На  слайді з’являються слова, які учні пробують пояснити,а потім звертаємося до тлумачного словника.)
Слайд № 5Пітьма-
Стіни ридають-
Гніт лампи смердючої-
Чадить-
Кайло-
Довбати-
Випростать  спину-
Лампади-
Смердючі каганці-
V. Узагальнення та систематизація знань ,умінь і навичок учнів.
1. Конкурс на кращого читача.
Наголошуємо  на красі і виразності виконання поезій.
Робота учнів оцінюється.
2Робота із зошитом.
  Робота учнів із словником  літературних термінів
 (Цей матеріал записується в робочий зошит.)
Наводяться  зразки  цього матеріалу.
3.Творча  лабораторія  учнів.
(Написання   творчої роботи )
(На мультимедійній дошці з’являється зразок сенкану,а учні працюють самостійно в робочих зошитах)
4. Ділова робота учнями.
Метод «Трансформер».
Які запитання ви задали письменнику   ,якщо б  побачили його  зараз?
5. Гра з учнями.
Робота з класом.
 Метод «Релаксація»
(На мультимедійній дошці  кольоровим фломастерами   намалювати   свій
настрій  і чи такий же  він ,  як на початку  уроку)
VI. Підбиття підсумків уроку
Метод»Рефлексія»
1. Гра «Мікрофон»
 Наголошуємо  на тому  , що учні повинні знати і вміти на уроці .
Чи ви  досягли  того , що запланували?
Чи змінювались  емоції на уроці?
. Що вас   вразило  на  сьогоднішньому уроці?
. Ваші побажання на подальшу роботу.
2. Підсумок  учителя.
Підводжу підсумки уроку і роботи учнів на уроці.
VII. Домашнє завдання.
(Завдання  дається  за вибором учнів)
1 група– Прочитати виразно  поезії поета  ( за уподобанням).
 група– Підготуватись   до п’ятихвилинки поезії.
3 група  Скласти   презентацію 4-5 слайдів (за творчістю  земляка)
ДОПОМОГА ВЧИТЕЛЮ ДО УРОКУ!
Виконати   вправи  із тестування
  1. Народився поет :
а) на  Вінничині
б) на  Миколаївщині.!
в) на  Львівщині,
  1. Письменник за спеціальністю є :
а) металургом.
б) писарем,
в) учителем.!.
  1. Власні поезії  С. Черкасенко  друкував  у:
а) місцевих  газетах,
б) збірках   ліричних  творів,
в) періодиці !
  1. Певний термін С. Черкасенко   працював :
а) на шахті  в  Донецьку!
б) працює в газеті,
в) у школі вчителем.
  1.  Поет виїхав  у  на початку  XX століттяі:
а) до   Чехословаччини.!   ,
б) до  Грузії ,
в) до Польщі,
  1. Останні дні автор прожив :
а) у  Празі!:
б) у  Варшаві,
в) у   Відні.
  1. Митця знають як майстра  слова:
а) прозових, поетичних та драматичних творів.!
б) ліричних  творів,
в) фантастичних  творів,
  1. У автора є твори  про  шахтарів :
а) «Пісні ”, „На небі ”,
б) „Шахтарі” та  „Під землею”,!
в) „Над річкою”.
  1. Вірш „Під землею ” змальовує:
а) опис  краси  природи свого краю,
б) змалювання боротьби,
в) розкриття  важкої  шахтарської  роботи !
  1. Звукові сигнали , що схожі до роботи шахтарів,  існують  у  поезіях
а) „Пісні”,
б) ” Шахтар «  ,
в) „ Над річкою ”.
11 .Розташуйте   проміжки  життєвого і  творчого  шляху   письменника  в  правильному порядку:
а) автор  приїжджає  до  Києва ;
б) співробітництво з  українською  інтелігенцією ;
в) на рідній землі , поет   включається в літературну творчість.
  1. Визначити художні тропи в рядках
В кутках далеких і страшних 
Убогі блимають лампади
а) анафора;
б) метафора;
в) епітет; !
  1. Коли була написана історична драма  «Северин Наливайко»
а) У кінці 20-х років !
б) 1998 рік;
в) 1892 рік
  1. Письменником був написаний роман у віршах:
а) “Степ”.
б) «Северин  Наливайко» ;
в) «Еспанський кабальєро Дон Хуан і Розіта”; !
  1. Твір “Коли народ мовчить»  -це :
а)  віршована  трагедія. !
б)  драматичний твір;
в) роман у віршах;
Запитання до  розуміння тексту поезій.
– За допомогою чого  письменник   чуйно і  тепло ставиться   до  праці шахтарів?  ( Вказати вірш )
 – Для чого   у вірші  «Шахтарі»  дуже  багато процесів праці ?
– З якою метою письменник    вживає  епітети та інші мовні засоби ?
– Чи є в шахтах зірки ?
– Які  істоти  відмічають  свій шабаш  на рудниках?
– Які  каганці блимають?
Літературний диктант
  1. Де навчався С.Черкасенко?
  2. У якому місті вчителював письменник?
  3. З чим познайомився автор на шахті ?
  4. Яка тема була важлива у творчості  С .Черкасенка?
  5. У якій  газеті працював Спиридон Федосійович в Києві?
  6. Чи писав автор твори в публіцистичному жанрі?
  7. З  ким із відомих людей працював  С.Черкасенко   в Ужгороді?
  8. Який історичний роман у віршах написав автор?
  9. Які пісні написав С.Черкасенко?
  10. У якому   поховали автора?

Немає коментарів:

Дописати коментар

Sway Іван Котляревський Тести

Відео Тарас Шевченко - художник

Видео Донбасс-мой родной край

Відео Ліна Костенко

Відео Вивчення іменника на уроці

Відео "Наталка Полтавка"

Іван Франко Презентація

Sway Презентація Ліна Костенко

Sway Володимир Сосюра

Web 2.0 Sway Презентація Казка-феєрія

Web 2.0 Sway Презентация Азбука вежливости

Sway Презентація Михайло Коцюбинський

Інтерактивна вправа Письменники і їхні твори

Інтерактивна вправа Відміни іменників

Web 2.0 Інтерактивна вправа Українська мова

WEB 2.0 learningapps.org Інтерактивна вправа Українська мова

Інтерактивна вправа Пантелеймон Куліш "Орися" 7 клас Гра "Так.Ні."

Web 2.0 Інтерактивна вправа Українська мова

Інтерактивна вправа Автор і його твори

Інтерактивна вправа Види дієслів

Інтерактивна вправа Наголос у словах

Wakelet Візуальні закладки Григорій Сковорода

Wakelet Закладки Іван Франко

Wakelet Візуальні закладки Ліна Костенко

Studystack.com Цілі Тарас Шевченко

Web 2.0 Сайт Studystack Українська література Відповідність письменника і його псевдоніма

Web 2.0 Сайт Wordwall Українська мова Відмііни іменників

StudyStack Флеш-карти Ліна Костенко

Studystack Українська література Кросворд 6 клас

StudyStack Флеш-карти Українська мова Звуки і букви

Web 2.0 Сайт Studystack Українська література Флеш-карта Письменники і їхні твори

Web 2.0 Сайт Studystack Українська література Відповідність письменника і його творів