Конспект уроку з української мови для 5 класу
Правопис префіксів роз-, без-, через-
Автор: учитель української мови і літератури Скоблей Лідія Степанівна
Мета:
- Познайомити п’ятикласників із вимовою та написанням префіксів роз-, без-, через-.
- Розвивати уміння розрізняти правопис різних префіксів; розвивати орфографічну і зорову пам’ять, творчість учнів.
- Учити складати різноманітні творчі роботи, грамотно записуючи префікси роз-, без-, через-.
- Прищеплювати чарівні та незвичайні почуття до всього прекрасного.
- Виховувати повагу один до одного.
- Виховувати особливий інтерес до предмета.
- Розвивати комунікативні, соціальні і творчі компетентності.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Форми і методи роботи на уроці : робота в парах, , метод «Рефлексія», метод «Релаксація », , усна робота, гра, бесіда, метод «Мікрофон», творча робота.
Обладнання: епіграф до уроку, записи слів, мультимедійна дошка за програмою Ponabord, комп’ютер.
Очікувані результати :
Після уроку учні зможуть
- дізнатися про префікси, розрізняти їх і написання префіксів роз-, без-, через-;
- уміти використовувати ці правила при написанні різних текстів;
- розвивати творчість учнів.
Хід уроку
- I. Організаційний момент.
Подивіться один на одного, візьміться за руки і передайте тепло своїх сердець
друзям.
На інтерактивній дошці написаний епіграф, а учні намагаються пояснити його зміст.

II. Актуалізація знань, умінь і навичок учнів.
1.Оголошення теми і мети уроку.
Учитель оголошує тему та мету уроку.
Слайд № 2.

(П’ятикласники пояснюють, що вони повинні уміти і знати, та які очікувані результати )
2.Усна робота.
(фронтальна робота)
Метод «Мікрофон»
-Яку частину слова називаємо префіксом?
– Прийменник –це…
– Чи є різниця між префіксами і прийменниками?
– Як пишуться префікси зі словами?
– Про які правила написання префіксів ви знаєте ?
– Як визначати префікс ?
III. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Емоційна підготовка до уроку.
-Посміхнулись один одному і побажаємо успіхів та гарного настрою. Тільки так треба починати урок!
2. Перевірка домашнього завдання.
Перевіряю домашнє завдання, пройшовши по класу, роблячи коментарі, а далі учні запитують один одного.
3. Експрес –опитування (учень – учня ).
(Учні заздалегідь готували вдома по 2 запитання, задають ланцюжком про префікси та прийменники. Наводять приклади.)
Знання і відповіді учнів оцінюються самими учнями (тобто самооцінка з коментарями.
IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.
1. Усна робота .
Метод « Передбачення»
( А потім із записом у зошити)
Слова написані на слайді, а учням треба правильно переписати, використовуючи раніше набуті знання ( у слова є й помилки, їх потрібно помітити і записати вірно, а потім пояснити цю орфограму).
Слайд № 3 | Беззбройний, розписати, бесхмарний, розказати, |
безцінний, ростин, роздум, розмах, бескоштовний, бездощовий, | |
безкорисний |
Далі йде самоперевірка за написаним на мультимедійній дошці.
Учитель разом з учнями робить висновки щодо написання префіксів роз-, без-, через-.
Звертаємося до правил у підручнику.
2. Складання плану .
3. Вибірковий диктант.
Учитель читає речення, а учні записують тільки слова з префіксами роз-, без-через-.
Цвіти, вишенько, зелененькими гілочками розпустися, сонячними променями розмалюйся, з теплим вітром розцілуйся. Яскраве проміння йшло через шибки, і від того на стінах грали розшиті голубами рушники . У розкрите вікно йдуть незвичайні запахи розпущених квітів . Через розштормоване море керує свій малесенький катерок безстрашний татусь .
Перевіряються виписані слова, пояснюється їхнє написання.
V. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок учнів.
1.Розподільний диктант.
Переписати слова зі слайду, вставивши потрібний префікс, і записавши в 2 стовпчики, розподіливши за орфограмами.
…лити, ..дерти, ..штовхнути, ..носити, ..фотографувати, ..щулити,
ро…мова, ро…гадка, бе…смертя, ро…копка, бе…межжя, бе…бородий, бе…вусий, ро…повісти, ро…плести, бе…дощовий
Слайд № 4
З-, роз-, без- | С- |
Злити, здерти, зносити, розмова, розгадка, безсмертя. розкопка, безмежжя, безбородий, безвусий розповісти, | сфотографувати |
розплести, бездощовий | |
Зіштовхнути, зіщулити !!! |
2. Робота в парах.
Метод «Робота в групах»
Учні працюють за партою попарно .
До запропонованих слів дописати префікси роз-, без-, розібрати за будовою. А потім із виділеними словами скласти і записати речення. Можна і вірш написати ( акровірш чи сенкан) .
Слайд № 5
робити
дати водний хмарний бідніти мовчати чавити мити лижний цінний |
Перевіряємо завдання, визначаємо найкращу роботу.
3. Словниковий диктант
Слайд № 6


(за слайдом на дошці перевіряють написане)
4. Гра «Так! Ні!».
Пропоную слова із префіксами і називаю префікси роз-.без-, через-, з-, с-( у будь-якому порядку), а учні кажуть «Так « чи «Ні».
5. Граматична хвилинка.
- Розібрати за будовою запропоновані слова.
Розтин, розкішний, розказати; безлад, безмежний, безводно.
- . Указати частини мови.
6. Творча робота.
Написати твір-нарис «Природа навколо нас», викориcтовуючи слова:
розлитися, розмаїття, безхутряний, безхмарний, безціннний.
Слайд № 7


7. Слово вчителя.
Підводжу підсумок. Оцінюю роботу п’ятикласників.
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
Метод «Мікрофон » .
- Чи запам’яталось щось вам найбільше?
- Що вразило вас ?
- Що б ви порадили ?
VII. Домашнє завдання.
Додому даю диференційоване завдання ( творче завдання –на вибір)
Скласти будь-яку творчу роботу, використовуючи префікси, вивчені на уроці.
(Розмір 5-6 речень)
Немає коментарів:
Дописати коментар